Staff List

 

TIH_80492.jpg TIH_80722.jpg
Rita Hayek Maalouf
School Director
Heath Renfroe
Deputy Director
     
lauren-eisen1 TIH_83732.jpg TIH_85162.jpg

Lauren Eisen
Head of Kindergarten/AQC

Julia Suroz
Head of Lower School /AQC

Lead Designated Child Safeguarding Officer

Ioana Simonia
Head of Middle School/AQC

90c0af47-ef1c-4de0-9a90-d80dfa97cb7f1.jpg natalie-bekai1
Magdalena Mihai
Head of High School/AQC
Natali Bekai
Admissions Officer

Computer Science Teachers:

Matthew Wemyss (Head of Department)
Amir Rafi Mirza

English Teachers:

Heath Renfroe (Head of Department)
Katie Shanahan (Coordinator)
Aidan McAllister
Alexandra Calimachi
Claudia Cooper
Gerard McAndrew 
Ioana Ionescu
Jack Constant
Julia Suroz
Leah McCue
Kathryn McNeil
Katarzyna Swierad

Science Teachers:

Brindusa Scheaua (Head of Department)
Mariana Darie (Coordinator)
Irina Ene
Irina Postelnicu
Magdalena Mihai
Mariam Kassir
Mihaela Kassir (Lab Assistant)

Arts Teachers:

Catalina Neagu
Lacramioara Matei

Physical Education Teachers:

Dan Mocanu (Head Coach)
Anca Belu
Tiberiu Constantin

Kindergarten Teachers:

Fei Wu
Hayley Sapun
Laila Kaddoura
Luana Basulescu
Naomi Springer
Olimpia Radu
Rachel Dunn
Thelma Ginsberg

 

Supervisors:

Stefan Manta (Head Supervisor)
Bogdan Parlici
Diana Chiriac
Najed Khasawneh
Roxana Petre

Administration Staff:

Aidan McAllister SENDCO
Alina Barbar Marketing Executive
Alina Stefan Financial Manager
Amira Al Jizawi Student Union Coordinator
Anca Iuliana Palade Exams Officer
Andreea Ilie PSHCEE Coordinator
Antonia Fluturica Designated Child Safeguarding Officer and School Counsellor
Claudia Bugeac School Nurse—Middle and High Schools
Cristina Bulacu HR Officer
Elena Voicu School Nurse—Lower School
Dana Dusca Receptionist
Elena Tenea Director's Assistant
George Zaharia School Transportation Coordinator
Ioana Ionescu SENDCO
Iulian Cristea Cambridge Exams Officer
Julia Suroz Lead Designated Child Safeguarding Officer
Liliana Niculescu Administrative Officer
Mirella Niculescu-Sandru IT Assistant
Mohamad Dakroub Office Manager
Naim Barbar IT Manager
Oana Sporis School Nurse—Kindergarten
Rachel Dunn Designated Child Safeguarding Officer
Virginia Zaharia HOS/AQC Assistant—Kindergarten

 

Maths Teachers:

Amira Khasawneh (Head of Department—Middle and Lower Schools)
Georgiana Popovici (Head of Department—High School)
Alexandros Pitoulias
Ancuta Suler
Cristina Tilie
Daniela Bandoi
Ioana Simonia
Marius Bezdadea

Modern Language Teachers:

Anamaria Dolca
Anastasia Stroia
Chloe Aihals
Fei Wu
Fu Guanmei
Irem Akdeniz
Irina Maria Manea
Isabelle Tita
Laila Kaddoura
Laure Clevy Gauthier
Manar Mazahra (Head of Department, Arabic)
Minodora Constantin
Nada Kbeissi
Nicoleta Tiloi

Humanities Teachers:

Sean McDonnell (Head of Department)
Andreea Ilie
Catalina Andries
Leah McCue
 

Social Science Teachers:

Alexandra Dache (Head of Department)
Antonia Fluturica
Catalina Andries
Iulian Cristea
Laurance Ginsberg
 

Teacher Assistants:

Andreea Diana Maftei
Doris Nastase
Eleni Lada
Florina Ariton
Gabriela Belu
Georgiana Matei
Liliana Faur
Maria Magdalena Awad
Maria-Teodora Cipu
Oana Nedelcu